Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea copilului -conditii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea copilului -conditii

Buna,am o intrebare....

Sunt angajata de 6 luni ,as putea intra in somaj in urmatoarele 6 luni ?pentru a avea cele 12 luni ,necesare concediului maternal?(citind pe forumuri ca somajul se considera vechime.....?)
(locul acesta de munca probabil se va inchide,nu sunt banii de salarii..si merge foarte rau !):)

multumesc!
ela777, utilizator
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.:
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

3. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

4. Daca acum sunteti gravida spuneti data prezumata a nasterii copilului.