Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Izolatie exterioara
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Izolatie exterioara

Suntem pe o scara 8 proprietari; 7 dorim sa facem repararea fatadei blocului ,iar 1 locatar nu vrea sub nici o forma sa fie de acord cu cei 7 binevoitori. Mentionez, ca blocul nostru are la parter spatii comerciale si persoana care refuza lucrarea are apartamentul la etajul 1..
Cum putem sa ne izolam apartamentele cu sau fara-- acel locatar?
Cine poate sa faca lumina in aceasta confuzie,bineinteles legal si intr-un timp cat mai scurt?Nu suntem afiliati la nici o asociatie !!!!
multumesc!
Reparati fatada fara cea a apartamentului unde locuieste indaratnicul.

Un proprietar care nu-si dorestre izolare exterioara poate impiedica firma de constructie sa nu puna schelele pe peretii lui.???
Propietarul "indaratnic" poate sa dea in judecata firma de constructii, fiindca i-a atins peretii cu schelele?

Daca se poate un raspuns legal
multumesc!
@grin
Nu ati inteles ca nu sunt peretii lui ? Atat peretii ca structura cat si fatada sunt proprietate comuna si nu individuala a fiecaruia.
Un proprietar nu poate sa faca ce ati prezentat dvs.
Realizati lucrarea in intregime apoi solicita-i partea lui de cheltuieli.

Adriantot, moderator