Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua! Am construit in timpul casniciei un imobil ,pe un teren cumparat de la socrii mei cu act de vanzare-cumparare.Problema este ca o parte a constructiei(cca.1 m latime)din imobil este facut pe terenul socrilor prin ,,mica intelegere''(n-am act pe teren).In aceste conditii pot cere partajul in instanta?Socrii acum imi cer sa daram construtia de pe terenul lor.Cum pot proceda?
Buna ziua,
Partajarea se poate solicita.
In privinta partii de constructie care este pe terenul socrilor, puteti sa solicitati un drept de superficie prin instanta.