Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj succesoral

Buna ziua,
In anul 2017 eu si sotul meu am primit prin contract de donație de la parinti lui o casa. In favoarea sotului meu a fost donata si suprafata de teren pe care era construita casa, in favoarea mea constituidu-se dreprul de superficie. Tot in acel contract de donatie ne-a fost cesionta autorizatia de construcție prin care urma sa ne extindem casa existenta si sa amenajam casa veche. Dupa terminarea lucrarilor eu si sotul meu am divortat si cateva luni mai tarziu el a murit. Toate bunurile pe care le-am dobandit in timpul casniciei sunt in indiviziune, nu era facut partaj. As dori sa stiu daca am dreptul la casa pe care am construit-o in timpul casniciei. Acum eu nu am acces in casa, fostii socri au schimbat toate cheile.
CRISAN LULU, utilizator
Buna seara,
Aveti dreptul daca in acel act de partaj era stipulat ca acea casa este bun comun al sotilor.