avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1108 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura acceptare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura acceptare succesiune

Va rog sa-mi comunicati daca la semnarea unei procuri de acceptare a unei succesiuni ce se autentifica la un birou notarial este necesara neaparat si declaratia de acceptare a succesiuni autentificata separat?
deoarece procura contine urmatorul text: Am acceptat in mod expres succesiunea defunctului meu.........
mai e nevoie sa se redacteze si o declaratie separat pt. acceptarea succesiunii? sau e suficienta numai procura.

multumesc foarte mult
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:25, 15 Mai 2009
Teoretic, o astfel de procura contine si declaratia succesibilului cu privire la acceptarea succesiunii.
Procedural este important este ca notarul sa comunice aceasta procura la Camera Notarilor pentru a fi inregistrata in registrul de acceptari, obligatie pe care o are in cazul declaratiilor!!
Este posibil sa fie suficienta, dar cel mai bine intrebati un notar public.
Se poate interpreta si asa si altfel...
Eu citesc actul pe care il voi semna imediat... Cand spun ca am facut ceva, se presupune ca e anterior, altadata...
Asa incat, depinde de redactarea actului.
Daca spun ca prin prezenta declar in termenul legal ca accept, in mod expres, succesiunea dupa numitul ..., parca e mai clar.
Daca spun ca am acceptat, atunci pot fi intrebat prin ce act...

In plus, depinde de notar daca intelege sa trimita spre inscriere in Registrul special aceasta... procura-declaratie.

Ce inseamna procura pentru acceptarea succesiunii? Ca nu imi e clar pentru ce anume dati procura...

In toate cazurile, daca nu exista o formulare clara din care sa reiasa ca prin insasi aceasta procura si acceptati succesiunea respectiva, atunci mai bine nu spuneti nimic, pentru ca se poate interpreta ca un act de acceptare tacta daca dati procura privitor la acea succesiune.
Sau puteti mentiona ca prin aceasta procura accept tacit succesiunea la care se refera...

Puteti formula oricum, dar sa fie clar ca lumina zilei, fara lloc de intoarcere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune refuzata de notari din cauza procurii si declaratiei de renuntare MirelaPrihot MirelaPrihot Buna ziua, Am si eu o situatie mai complicata daca se poate sa ma ajutati cu o indrumare pentru ca toti notarii cu care am vorbit ne spun ca avem actele ... (vezi toată discuția)
Acceptarea tacită și acceptarea expresă a succesiunii: ce înseamnă și care este diferența dintre ele? nicoletaX32 nicoletaX32 Acceptarea tacita a succesiunii = inseamna de fapt, preluarea de catre mostenitori a cheltuielilor in primul rand al decedatului ? Adica acestia isi ... (vezi toată discuția)
Duplicat certificat de deces buna seara, fratele mamei a decedat ... Vlad1968 Vlad1968 Duplicat certificat de deces Buna seara, fratele mamei a decedat de curand (locuia in alta localitate). Ei sunt 3 frati. Al treilea frate detine certificatul ... (vezi toată discuția)