Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura acceptare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura acceptare succesiune

Va rog sa-mi comunicati daca la semnarea unei procuri de acceptare a unei succesiuni ce se autentifica la un birou notarial este necesara neaparat si declaratia de acceptare a succesiuni autentificata separat?
deoarece procura contine urmatorul text: Am acceptat in mod expres succesiunea defunctului meu.........
mai e nevoie sa se redacteze si o declaratie separat pt. acceptarea succesiunii? sau e suficienta numai procura.

multumesc foarte mult
Teoretic, o astfel de procura contine si declaratia succesibilului cu privire la acceptarea succesiunii.
Procedural este important este ca notarul sa comunice aceasta procura la Camera Notarilor pentru a fi inregistrata in registrul de acceptari, obligatie pe care o are in cazul declaratiilor!!
Este posibil sa fie suficienta, dar cel mai bine intrebati un notar public.
Se poate interpreta si asa si altfel...
Eu citesc actul pe care il voi semna imediat... Cand spun ca am facut ceva, se presupune ca e anterior, altadata...
Asa incat, depinde de redactarea actului.
Daca spun ca prin prezenta declar in termenul legal ca accept, in mod expres, succesiunea dupa numitul ..., parca e mai clar.
Daca spun ca am acceptat, atunci pot fi intrebat prin ce act...

In plus, depinde de notar daca intelege sa trimita spre inscriere in Registrul special aceasta... procura-declaratie.

Ce inseamna procura pentru acceptarea succesiunii? Ca nu imi e clar pentru ce anume dati procura...

In toate cazurile, daca nu exista o formulare clara din care sa reiasa ca prin insasi aceasta procura si acceptati succesiunea respectiva, atunci mai bine nu spuneti nimic, pentru ca se poate interpreta ca un act de acceptare tacta daca dati procura privitor la acea succesiune.
Sau puteti mentiona ca prin aceasta procura accept tacit succesiunea la care se refera...

Puteti formula oricum, dar sa fie clar ca lumina zilei, fara lloc de intoarcere.