Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Publicare pe un site de socializare a fotografiei ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Publicare pe un site de socializare a fotografiei cartii de identitate

Am intalnit urmatoarea situatie foarte ciudata.
O persoana de pe un site de socializare foarte cunoscut, a postat un anunt prin care eram "invitati" sa dam relatii despre doua persoane (cu domicilul in Romania), care ar fi "escrocat" doi batrani in İtalia, adaugand si fotografia cartilor lor de identitate.
Din discutiile pe care le-am vazut acolo, ceilalti utilizatori au solicitat date concrete pentru ca li s-a parut ciudat.
Cel care a postat acel anunt, a zis ca sunt persoane urmarite de politia italiana si date disparute.
Unul dintre comentatori a cautat pe site-ul politiei romane acele persoane, date "disparute" si a constat ca nu sunt inscrise in baza de date (mai ales ca acela care postase pozele, spunea ca sunt condamnate de un an zile).
Trecand peste povestire, imi pun intrebarea:
- este legal sa se posteze fotografii cu cartile de identitate ale unor persoane?
Este legal sa postezi aproape orice, tocmai de aia internetul e plin de mizerii.

Singurele lucruri interzise sunt cele legate de pornografia infantila dar si alea scapa libere. Depinde de noi sa ne filtram continutul si sa nu ne lasam intoxicati .
Cu incalcarea Art. 74, lit.i - Atingeri aduse vietii private, din Codul civil, se pare ca fotografiile care dezvaluie date despre persoanele in cauza, au fost postate.
Puteti sesiza support team-ul pentru inlaturarea fotografiilor respective.
Multumesc.
Am dat deja "report" la postarile respective, dar nu prea am avut ce bifa la opituni. İntr-un final, dupa lungi comentarii, administratorul grupului a catadicsit sa stearga doar fotografiile, nu si continutul.
Ce m-a deranjat, a fost lipsa de reactie pozitiva a celorlalti, sa combata impreuna cu mine acea postare. Ba chiar se grabeau sa intre in contact cu cel care postase.
La final, dupa o "scotocire" prin motorul de cautare, s-a aflat ca de fapt acela care postase respectivele fotografii cu C. İ. , era de fapt un mare escroc, iar motivul pentru care ii cauta pe cei doi, era cu totul altul.
Lipsa de reactie face sa fie lasat internetul la mana tuturor si sa ne trezim ca ne apar datele personale sau fotografiile noastre peste tot.