Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Filmarea pe domeniul public
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Filmarea pe domeniul public

Buna ziua, as dori si eu un sfat pentru urmatoarea problema.

Zilele trecute eram pe domeniul public cand am fost filmat intr-o situatie jenanta. Mergeam pe strada cand un caine maidanez s-a urcat pe piciorul meu si a inceput sa mimeze un act sexual cu piciorul meu. Partea proasta e ca un trecator a filmat si a postat pe net iar prietenii mei au vazut iar de atunci fac misto de mine. Am cerut inlaturarea filmuletului insa moderatorul mi- a zis ca nu este obligat deoarece legea specifica ca se poate filma pe domeniul public fara acordul meu deoarece erau si alti trecatori pe strada.
Aceasta filmare imi strica imaginea, exista vreo lege care imi permite sa actionaz dar mai ales unde pot sa ma adresez pentru a fi stersa.
faceti o sesizare direct la Google , explicati in mail care este problema ,astasand si link-ul cu pricina si in maxim 10 minute filmul o sa fie sters....
ceea ce asteptati dumneavoastra adica sa primiti ceva propuneri legale ce ar urma sa le puneti in practica , or sa fie inutile...si fara vreun sens .
Din câte ştiu, de pe domeniul public, oricine şi orice poate fi filmat sau fotografiat.

Mai bine iei legătura direct cu cel care te-a filmat şi îl rogi să scoată videoclipul.

separatistul a scris:

faceti o sesizare direct la Google , explicati in mail care este problema ,astasand si link-ul cu pricina si in maxim 10 minute filmul o sa fie sters....
ceea ce asteptati dumneavoastra adica sa primiti ceva propuneri legale ce ar urma sa le puneti in practica , or sa fie inutile...si fara vreun sens .

Google poate (eventual) să scoată videoclipul din rezultatele motorului propriu de căutare, NU să-l şteargă de tot de pe internet, pentru că nu deţine controlul tuturor site-urilor de video sharing din lume.

Iar Youtube (care aparţine de Google) are o politică standard privind înlăturarea videoclipurilor.
ContSters330686, utilizator
Google , este motor de cautare, nu este site, dar ,mai depinde si unde isi are interese....la fel ca si la Facebook...odata trimis raport , sigur nu mai gasesti filmuletul preferat , desi , sunt companii diferite .blogurile sau alte site-uri de socializare de mici dimensiuni , Google le cere politicos sa restrictioneze ceea ce nu este decent , in caz contrar acceseaza serverele care administreaza respectivele surse cu imagini ...nu tocmai frumoase .
si cum Europa foloseste in proportie de 40 % Google .....
Ati primit deja raspunsurile la intrebari, mai putin la cea privind legea care "va permite sa actionati". In consecinta va rog lecturati capitolul II - Respectul datorat fiintei umane si drepturilor ei inerente, Sectiunea - Respectul vietii private si al demnitatii persoanei umane din Codul civil (incepand de la art.70).
separatistul a scris:

Google , este motor de cautare, nu este site, dar ,mai depinde si unde isi are interese....la fel ca si la Facebook...odata trimis raport , sigur nu mai gasesti filmuletul preferat , desi , sunt companii diferite .blogurile sau alte site-uri de socializare de mici dimensiuni , Google le cere politicos sa restrictioneze ceea ce nu este decent , in caz contrar acceseaza serverele care administreaza respectivele surse cu imagini ...nu tocmai frumoase .
si cum Europa foloseste in proportie de 40 % Google .....

Google este o companie care deţine, printre altele, un motor de căutare, dar nu este Dumnezeul Internetului.

[ link extern ] /

Înlăturarea materialelor de pe diverse site-uri (inclusiv cele deţinute de Google) se face pe baza unor proceduri standard, nu "pe interese".
ContSters330686, utilizator