avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu asociatia de proprietari

Blocul in care locuiesc, este cu 4 nivele, 5 scari, a-si dori sa stiu cum hotaraste Adunarea Genereala a Proprietarilor o problema pentru fiecare scara in parte.
De ce trebuie administratorul platit, cand toate reparatiile,inbunatatirile aduse cladirii si spatiului comun sau facut si se fac de catre proprietari?
Blocul este debransat de la CET total si trecut pe centrale proprii de apartament, a-si dori sa stiu de ce spatiul comun ,care este acelasi pentru toti proprietarii, este luat in calcul pe listele de plata in functie de cate camere ai?
De ce trebuie sa platesc aceiasi suma ca si ceilalti locatari care beneficiaza de serviciile: salubritate, energie electrica pe scara si apa rece , cand mie mi se presteaza doar un serviciu ( apa rece) intrucat pentru celelalte servicii am incheiat contracte individuale.
A-si dori sa-mi spuneti care este posibilitatea de a incheia contract individual cu Compania Apa Brasov( am incercat in nenumerate randuri sa incheiei contract, si am primiti raspunsuri negative)?
De ce, apar pe lista de plata cu cheltuieli administrative si pierderi la apa rece, cand sunt plecat din localitate intre 5 - 6 luni?

1. Administratorul trebuie platit pentru ca este angajatul asociatiei, noi de unde sa stim ce atributii i-au fost stabilite la angajare, poate este angajat doar sa incaseze, sa plateasca facturi si sa tina evidenta contabila, iar de restul atibutiilor se ocupa altcineva.
2. Spatiul comun este acelasi pentru toata lumea, dar cota-parte indiviza (CPI) pe care o detine fiecare proprietar nu este aceiasi, aceasta este stabilita in functie de suprafata fiecarui apartament (sau numarul de camere cum spuneti dumneavoastra), sunt anumite cheltuieli (si cele cu salariile) care se repartizeaza in functie ce CPI detinuta de fiecare proprietar.
3. Ca sa faceti un contract individual cu furnizorul de apa, raspunsul l-ati primit direct de la ei si acesta a fost negativ.
4. Cheltuielile administrative le achitati indiferent daca locuiti sau nu in apartament, iar pierderile de apa sunt suportate in functie de cum sunt stabilite de dumneavoastra in condominiu.
Pentru mai multe detalii puteti sa vedeti si Legea 230/2007 si HG 1588/2007.
tutuianugheorge a scris:



De ce, apar pe lista de plata cu cheltuieli administrative si pierderi la apa rece, cand sunt plecat din localitate intre 5 - 6 luni?



Suplimentul consum apa se poate datora mai multor factori de la diferenta de clasa metrologica a aparatelor de contorizat consum individual,instalarea defectoasa a aparatelor de contorizat ,pierderi pe retea,sustrageri voite,etc
Chiar daca sunteti plecat din localitate,orice proprietar detine obligatia sa achite lunar cotele de intretinere afisate in lista de intretinere-inclusiv parti comune

Pentru salubritate si energie electrica pe scara nu trebuie sa platiti pe perioada cat lipsiti din apartament deoarece aceste doua feluri de cheltuieli se repartizeaza pe numar de persoane,
tutuianugheorge a scris:
Blocul in care locuiesc, este cu 4 nivele, 5 scari, a-si dori sa stiu cum hotaraste Adunarea Genereala a Proprietarilor o problema pentru fiecare scara in parte.

Adunre generala se pregateste inainte de a se desfasura. Comitetul executiv prezinta adunarii generale bugetul de venituri si cheltuieli si obiectivele de realizat in acest buget. Asa, de exemplu, in urma solicitatilor, sesizarilor, reclamatiilor depuse la asociatie, comitetul prevede in buget zugravirea scarii A, instalatie noua de interfoane la scara B, inlocuirea liftului la scara C, reparatia terasei la scarile D si E. Proprietarii vin si cu alte propuneri in adunarea generala, se dezbat, se pun la vot devenind hotarari. Asa aveti raspunsul la intrebare: se vor revolva problemele pe fiecare scara in urma acestor hotarari.
De ce trebuie sa platesc aceiasi suma ca si ceilalti locatari care beneficiaza de serviciile: salubritate, energie electrica pe scara si apa rece , cand mie mi se presteaza doar un serviciu ( apa rece) intrucat pentru celelalte servicii am incheiat contracte individuale.

Eu nu cred ca dumneavoastra, ca proprietar al unui apartament aveti contract individual cu salubritatea si cu furnizorul de energie electrica pentru iluminatul casei scarii (iluminatul comun). Nu este posibil acest lucru. Nu puteti avea un contor electric care sa masoare cata energie consumati doar dumneavoastra din cea consumata cu iluminatul casei scarii.
De ce, apar pe lista de plata cu cheltuieli administrative si pierderi la apa rece, cand sunt plecat din localitate intre 5 - 6 luni?

Cheltuielile administrative se repatizeaza in functie de suprafata apartamentului si nu in functie de numarul de persoane. La fel si o parte din pierderile de apa, pot fi repartizate pe cota indiviza, asa cum decide comitetul executiv.
Totusi puteti beneficia de scutirea acelor cheltuiele ce se repartizeaza, conform legii, pe numar de persoane (energia electrica comuna, gazul daca este comun si salubritatea) daca anuntati in scris asociatia de proprietari de reducerea numarului de persoane din apartamentul dumneavoastra intr-o luna prin absenta mai mare de jumatate de luna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca o persoana pleaca in strainatate mai plateste salariu pentru servicii catre asociatie? tiberius2019 tiberius2019 Buna ziua, Avem un caz al unui proprietar plecat in strainatate. La Asociatia de Proprietari, fiecare proprietar plateste cheltuielile pentru consumul de apa ... (vezi toată discuția)
Bloc cu centrala comuna ContSters48647 ContSters48647 Un bloc cu 20 de apartamente are o singura centrala comuna in uscatorul blocului. Pentru functionarea centralei respective sunt necesare, pe langa gazul ... (vezi toată discuția)
Plata intretinere apartament nelocuit alina_25 alina_25 O familie pleaca la lucru in alta parte timpde 4-5 luni lasand apartament nelocuit ce anume trebuie sa plateasca ca intretinere si ce nu avand in ... (vezi toată discuția)