Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de colaborare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de colaborare

Am o societate care se ocupa cu comert cu amanuntul al jucariilor si jocurilor in magazinele specializate. Comercializez jucari radio-comandate. Peste 2 saptamani o sa imi deschid si un punct de lucru si as vrea sa fac un contract de colaborare cu o societate mult mai avansata in acest domeniu pentru service-ul jucariilor. Am cateva intrebari:
1. Daca eu le vand, in cazul unor defecte aparute ulterior la jucariile clientilor, ei se intorc cu ele la mn si eu le trimit acestei societati. La vanzare trebuie sa ofer un certificat de garantie. Garantia trebuie sa fie pe societatea mea sau trebuie sa apara firma cu care am parteneriatul??
2. In cazul in care defectul este cauzat de client, doreste sa il trimit in service pentru reparatie. Eu stabilesc un pret cu societatea care imi repara jucariile, iar pentru a face si un business din aceasta oportunitate , pot sa imi adaug niste un procent din aceasta procedura de reparatie ?? de exemplu: Reparatia la firma partenera costa 10 ron . transportul catre societatea care imi repara 5 lei. total 15 lei. Pot evalua eu ca si societate reparatia la suma de 20 de ron? ca acesti 5 ron pe care ii adaug sa mi se cuvina, mie , ca si societate?
3. Cum redactez acest contract de colaborare?
~ Conținut șters la cerere ~