avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda traversare strada prin loc neprmis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda traversare strada prin loc neprmis

Azi am fost amendat pentru traversare prin loc nepermis. As vrea sa stiu ce pot sa obtin daca o sa contest amenda pentru ca agentul a gresit o litera din prenumele meu.

PS. prenumele gresit (o singura litera) vine pe PV si pe plicul in care s-a trimis PV-ul
Cel mai recent răspuns: cristian1_ , utilizator 11:33, 5 August 2014
Oare sa ma duc pregatit cu 135 lei sau cu 90?


oug195-
Art.109. -
(6) Pentru amenzile contravenţionale în cuantum de până la 20 puncte-amendă, contravenientul poate achita pe loc agentului constatator jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege.

Art.99. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:

3. nerespectarea de către pietoni a normelor privind circulaţia pe drumurile publice;

Art.98. - (1) Amenzile contravenţionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numărului punctelor-amendă aplicate.
(2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
(3) Contravenţiilor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă li se stabilesc clase de sancţiuni cărora le corespunde un număr de puncte-amendă, în funcţie de gravitatea faptelor şi de pericolul social pe care acestea îl prezintă.
(4) Clasele de sancţiuni sunt următoarele:
a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amendă;

3 pct x 90 lei = 270 lei

1/2 din minim = 1/2 x 2 pct x 90 lei = 90 lei q.e.d. ;)
o sa platesc cei 90 lei

merci
scuzati-mi insistenta, am fost sa platesc cei 90 lei la primarie, si mi-au cerut plicul in care am primit-o, dat fiind ca a fost scrisoare recomandata. Eu primul lucru pe care l-am facut cand am iesit din posta a fost sa arunc plicul. Pot oare cumva sa demonstrez ca l-am primit in cele 48 ore (termenul de platire a numai unei jumatati de amenda)?

PS: Mai am o zi
Nu mai aveti nici instiintarea de ridicare a recomandatei?

Solicitati la posta o copie dupa instiintarea trimisa.
instiintarea trimisa dateaza de o saptamana jumatate, dar eu am ridicat scrisoarea ieri dimineata, de asta mai am o zi.

merci

Alte discuții în legătură

Proces verbal ContSters279187 ContSters279187 buna seara! un proces verbal nesemnat este valid ?:\\"> (vezi toată discuția)
Amenda mers - mers fara lumini motociclistcom motociclistcom Pe data de 17/08/2013 in localitatea Ianca, judet Braila am fost oprit de un echipaj de politie si am fost amendat ca nu am mers cu luminile de intalnire. ... (vezi toată discuția)
Ce amenda am luat daca nu am procesul verbal ancasni ancasni Buna ziua, Cum pot sa aflu ce amenda am primit daca nu am procesul verbal? Cunosc doar seria si numarul acelui proces verbal. Multumesc. (vezi toată discuția)