Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda traversare strada prin loc neprmis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda traversare strada prin loc neprmis

Azi am fost amendat pentru traversare prin loc nepermis. As vrea sa stiu ce pot sa obtin daca o sa contest amenda pentru ca agentul a gresit o litera din prenumele meu.

PS. prenumele gresit (o singura litera) vine pe PV si pe plicul in care s-a trimis PV-ul
Oare sa ma duc pregatit cu 135 lei sau cu 90?

oug195-
Art.109. -
(6) Pentru amenzile contravenţionale în cuantum de până la 20 puncte-amendă, contravenientul poate achita pe loc agentului constatator jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege.

Art.99. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:

3. nerespectarea de către pietoni a normelor privind circulaţia pe drumurile publice;

Art.98. - (1) Amenzile contravenţionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numărului punctelor-amendă aplicate.
(2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
(3) Contravenţiilor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă li se stabilesc clase de sancţiuni cărora le corespunde un număr de puncte-amendă, în funcţie de gravitatea faptelor şi de pericolul social pe care acestea îl prezintă.
(4) Clasele de sancţiuni sunt următoarele:
a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amendă;

3 pct x 90 lei = 270 lei

1/2 din minim = 1/2 x 2 pct x 90 lei = 90 lei q.e.d. ;)
o sa platesc cei 90 lei

merci
scuzati-mi insistenta, am fost sa platesc cei 90 lei la primarie, si mi-au cerut plicul in care am primit-o, dat fiind ca a fost scrisoare recomandata. Eu primul lucru pe care l-am facut cand am iesit din posta a fost sa arunc plicul. Pot oare cumva sa demonstrez ca l-am primit in cele 48 ore (termenul de platire a numai unei jumatati de amenda)?

PS: Mai am o zi
Nu mai aveti nici instiintarea de ridicare a recomandatei?

Solicitati la posta o copie dupa instiintarea trimisa.
instiintarea trimisa dateaza de o saptamana jumatate, dar eu am ridicat scrisoarea ieri dimineata, de asta mai am o zi.

merci