avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda traversare strada prin loc neprmis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda traversare strada prin loc neprmis

Azi am fost amendat pentru traversare prin loc nepermis. As vrea sa stiu ce pot sa obtin daca o sa contest amenda pentru ca agentul a gresit o litera din prenumele meu.

PS. prenumele gresit (o singura litera) vine pe PV si pe plicul in care s-a trimis PV-ul
Cel mai recent răspuns: cristian1_ , utilizator 11:33, 5 August 2014
Cereti o copie de la posta a paginii unde ati semnat ptr primirea recomandatei. Acolo trebuie sa apara si data ridicarii recomandatei.

Altfel veti plati amenda intreaga, adica veti da pe plic (aruncat) 270-90=220 lei.

Nu pastreaza nimeni plicul dupa ce se achita amenda, puneti in legatura functionara de la posta cu cea de la primarie sa ii confirme faptul ca in registrul de eliberari recomandate sunteti inregistrat in data X, adica in termenul de 2 zile lucratoare.
Sau solicitati dirigintei postei sa va ajute cu acea copie a paginii din registrul de eliberari recomandate.





[Mesaj editat - 2.3 din regulament !!!]
Ultima modificare: Marți, 5 August 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
hehe, bun sfat.
maine postez rezultatul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal ContSters279187 ContSters279187 buna seara! un proces verbal nesemnat este valid ?:\\"> (vezi toată discuția)
Amenda mers - mers fara lumini motociclistcom motociclistcom Pe data de 17/08/2013 in localitatea Ianca, judet Braila am fost oprit de un echipaj de politie si am fost amendat ca nu am mers cu luminile de intalnire. ... (vezi toată discuția)
Ce amenda am luat daca nu am procesul verbal ancasni ancasni Buna ziua, Cum pot sa aflu ce amenda am primit daca nu am procesul verbal? Cunosc doar seria si numarul acelui proces verbal. Multumesc. (vezi toată discuția)