Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA- taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA- taxare inversa

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema :
Societatea la care lucrez are incheiat un contract de constructii montaj cu o societate din Danemarca .Constructia este pe teritoriul Frantei (Toulousse).Noi inchiriem utilaje(macarele,nacele,camioane)din Franta .Cum emit societatile din Franta facturile de chirii catre noi din punct de vedere al TVA ?
Pentru materialele care se achizitioneaza din Franta de catre societatea romana si se monteaza pe santierul de acolo , societatea romana plateste TVA sau sunt TVA taxare- inversa ?
Salariatii vor fi cazati in locuintele din Franta ,cum ne vor factura partenerii francezi aceasta cazare ? cu TVA sau taxare inversa ? Mentionez ca toti partenerii aflati in acest proiect sunt platitori de TVA cu cod valid.
Voi facturati din Romania sau aveti nr deTVA din Franta?
Nu cunosc legislatia din Franta dar in principiu ar trebui sa fie o regula comuna in privinta TVA-ului.

Eu cred ca ar trebui sa obtineti un cod valid de TVA in Franta (nu in Danemarca) intrucat constructia este in Franta si locul TVA-ului la constructii est acolo unde se situeaza constructia. Angajati o firma din Franta care sa fie reprezentantul vostru fiscal si sa depuna declaratiile si platiti TVA-ul in Franta. Sau va faceti singuri declaratiile dar trebuie sa stiti cum.
Cazarea salariatilor se va face cu TVA pentru ca veti avea nr valid de TVA in Franta. De asemenea si materialele vor fi tot cu tva pt ca veti avea nr de tva din FR.

Presupunand ca nu veti obtine nr de TVA din FR. (desi in acest caz nu imi dau seama cum ar trebui sa facturati si sa declarati) materialele vor fi cu tva pt ca nu parasesc teritoriul Frantei iar de taxare inversa la cazare sa fiu sincer eu nu am auzit. La urma urmei cazarea e pe teritoriul Frantei si ar trebui sa fie cu TVA din Franta.