Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Retinere CASS din doua surse
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Retinere CASS din doua surse

Buna ziua,
Sunt angajat la SC E SA dar si PFA (profesii liberale). Problema mea este ca aceste contributii de asigurari sociale si sanatate sunt retinute din ambele activitati (si ca angajat si ca PFA).
Este legal?
Si daca nu, puteti sa ma ajutati cu niste articole de care sa ma folosesc, pentru a rezolva situatia?
Multumesc
Buna ziua,

Baza legala pentru contributiile sociale este Codul Fiscal.

ART. 296^3 Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale
Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale sunt, după caz:
a) persoanele fizice rezidente, care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor, precum și orice alte venituri din desfășurarea unei activități dependente, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaționale la care România este parte; Norme metodologice

CAP. 2
Contribuţii sociale obligatorii privind persoanele care realizează venituri impozabile din activităţi independente, activităţi agricole, silvicultură, piscicultură, din asocieri fără personalitate juridică, precum şi din cedarea folosinţei bunurilor
ART. 296^21 Contribuabili
(1) Următoarele persoane au calitatea de contribuabil la sistemul public de pensii şi la cel de asigurări sociale de sănătate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaţionale la care România este parte, după caz:

c) persoanele cu statut de persoană fizică autorizată să desfăşoare activităţi economice;

CASS este obligatoriu pentru toate veniturile obtinute, deci si pentru contractul de munca si, in acelasi timpp si pentru PFA.
CAS nu este obligatoriu pentru veniturile din PFA daca aveti contract de munca .

Mai multe detalii gasiti aici:

www.avocatnet.ro/content/art...
multumesc frumos