Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariat

La o anumita firma,posturile salariatilor sint remunerate diferit.Adica anumite posturi au unele sporuri salariale in plus fata de altele.Daca un salariat de pe un post este detasat pe alt post unde se acorda anumite sporuri salariale in plus conform fisei postului,acel salariat are dreptul la aceleasi sporuri salariale ca si ceilalti colegi din postul respectiv si dupa cat timp?
Acordarea lui trebuie sa fie reglementata la nivel de angajator.
In general,acordarea sporului se face odata cu ocuparea acelui loc de munca.
Si totusi,angajatorul plateste salariatii care ocupa acel post diferit.Adica nu acorda acel spor de 10% tuturor salariatilor din acel post care au aceleasi atributii de munca.Ce se poate face in acest sens?
Puteti sesiza Inspectia Muncii sau CNCD daca considerati ca este vorba despre o discriminare cu privire la acordarea unor drepturi salariale.
Multumesc pt raspuns