Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Certificat medico-legal
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Certificat medico-legal

buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca in urma batailor primite din partea sotului am solicitat eliberarea certificatului medico-legal,cum poate fi acesta relevant in fata instantei tinand cont ca nu am martori (adica bataia putea fi primita de la altcineva si eu sa spun ca e de la sot).Mai mult,am auzit cazuri cand persoana in cauza isi aplica unele pedepse lasand urme,dupa care se prezenta la medicina legala sustinand ca a batut-o sotul?!
Va multumesc.
Buna ziua,
Certificatul medico legal arata care sunt consecintele aplicarii unor lovituri si, eventua, obiectele cu care au fost aplicate.
Niciun certificat nu poate arata CINE a aplicat acele lovituri.
Intr-un dosar civil (de divort) se coroboreaza acele certificate cu depozitiile martorilor audiati (eventual vecinii care au auzit scandaluri).
In dosare penale, acele probe se coroboreaza cu cele adunate de ofiterii de C.P. si care duc la trimiterea sau nu in instanta a dosarului.
dar eu nu am nici un fel de martor din afara familiei si stiti cum e cu vecinii:n-am vazut,n-am auzit!
va fi destul de greu sa dovediti fara martori ca sotul va batut...oricum, inregistrati plangerea la politie si dupa aceea, vedeti daca reusiti sa convingeti pe cineva sa depuna marturie
Buna ziua,
In dosarele de divort rudele sunt admise ca martori.
In dosarele penale rudele sunt audiate.