Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua - recuperare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua - recuperare permis

Am si eu o intrebare in anul 2009 am facut un accident de masina soldat cu moartea unei persoane,in anul 2012 am fost condamnat la 4 ani cu executare din care am executat 1 an si 11 luni, m-am eliberat acum trei luni de zile si am intrebat avocatul pe care l-am avut cat timp mai stau fara permis si acesta mi-a raspuns ca inca 2ani si o luna si nu prea imi vine sa cred intrucat pe hotararea definitiva imi sunt interzise art64 lit a teza a II-a si si lit b....acceasta este definitiva

Solu?ie pe scurt: Admite recursurile. Casează sentin?a pe latură penală. Înlătură dispozi?iile art. 86 1 ? 3 cod penal, ale art. 71 alin.5 Cod penal ?i ale art. 74 lit. c ?i art. 76 lit. b Cod penal In temeiul art. 178 alin.1, alin. 2 si alin.3 teza I-a Cod proc. penală cu aplicarea art. 3201 alin. 1 ?i alin. 7 Cod proc. penală, condamnă inculpatul...........studii 13 clase, fără ocupa?ie, necăsătorit, cu antecedente penale, CNP ZZZZZZZZZZZZZ, la pedeapsa de 4 ani închisoare. In temeiul art. 71 alin.1 Cod penal, interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza a II a ?i lit. b Cod penal, pe perioada executării pedepsei. Men?ine restul dispozi?iilor sentin?ei. In temeiul art. 192 alin. 3 Cod proc. penală, cheltuielile judiciare în sumă de 98 de lei rămân în sarcina statului. Definitivă.
Complet: C3-pena
Gabriela Mihai, Avocat
Te inteleg si-ti inteleg mânia: ai ucis un om, ai stat in puscarie aproape 2(!!!) ani si acum vrei musai permis :slap: Daca-ti era ucis cineva apropiat, copilul, vreun parinte, poate sotia si-l vedeai dupa nici 2 ani pe ucigas conducand, ce-ai fi zis ?! Nu ti-ar veni sa pui mana pe par si sa-ti faci singur dreptate ?!
Nu,am sa stau toată viata fără permis ca sa te simți tu mai bine...dacă tu mi-e îmi zici chestia asta ălora de nu au făcut nici o zii de pușcărie cu 2-3 sau mai multe victime ce le mai zici?
A murit un prieten pt liniștea sufleteasca a ta...Știi ce au făcut părinți lui?Mi-au cerut 1 milion € sa nu se prezinte la judecătorie.Nu mai judeca tu pe alți.
Art. 116 din Oug 195/2002
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
.....................................
Data executarii pedepsei ( nu este data la care v-ati liberat conditionat) este data la care ati fi iesit dupa executarea integrala a pedepsei de 4 ani, la care mai adaugati 6 luni, deci calculati si veti afla data cand va puteti prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere.

Vă mulțumesc!