Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum poti sa primesti pensie internationala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum poti sa primesti pensie internationala

Am gasit astazi un articol care dupa numarul mare de discutii deschise pe aceasta tema, cred ca va interesa pe multi concetateni.
Redau acest articol in intregime.

Peste 50.000 de romani au deja o astfel de pensie.
Românii pot beneficia la bătrâne?e de două pensii: una de la statul român ?i alta de la ?ara în care au mai lucrat. Iată ce pa?i ar trebui urma?i pentru a avea ambele venituri.
Românii care au muncit legal, după anul 2007, în ?ările UE, cele apar?inând Spa?iului Economic European ?i Elve?ia ?i au cotizat la sistemul de acolo, pot beneficia la bătrâne?e ?i de pensii din ?ările în care au muncit în tinere?e.
Numărul celor care de la data aderării României la UE ?i până astăzi au depus cereri pentru a primi pensie interna?ională cre?te de la un an la altul, potrivit datelor Casei Na?ionale de Pensii Publice.
Mai exact, numărul total al românilor cu pensie comunitară a ajuns la 51.000 de persoane în intervalul 1 ianuarie 2007 ? 31 decembrie 2013, potrivit statisticii acestei institu?ii. Datorită faptului că ies la pensie mai târziu, bărba?ii sunt avantaja?i.
Trebuie completat un formular special E 207
Mama Lauren?iei V. din Vaslui, de exemplu, are aproape 60 de ani ?i lucrează de mai bine de 5 ani în Italia ca menajeră. Ea î?i poate depune dosarul de pensionare pentru limită de vârstă în România întrucât, potrivit legisla?iei na?ionale, în acest moment vârsta de pensionare la femei este de 59 de ani ?i 10 luni. La stabilirea dreptului de pensie interna?ională solicitantul trebuie să meargă la Casa de Pensii unde-?i are domiciliul sau re?edin?a ?i să completeze un formular special E207 ?Certificat privind cariera de asigurat?.
?Noi realizăm coresponden?a, noi facem traducerile de acte. Solicitantul nu trebuie să meargă în Italia ?i nici să plătească ceva?, a explicat procedura directorul executiv al Casei Jude?ene de Pensii (CJP) Vaslui, Isabel Bogdan.
La depunerea dosarului de pensie solicitantului i se iau în calcul atât anii de vechime în muncă din România, cât ?i cei din Italia (sau alte ?ări), însă de plătit i se va plăti doar pensia na?ională. Aceasta până va ajunge la vârsta de pensionare pentru limită de vârstă prevăzută ?i de legisla?ia statului respectiv (65-67 de ani) dată la care va putea beneficia de a doua pensie, plătită din bugetul de asigurări al ?ării respective. La fel ?i în cazul în care o persoană vrea să iasă la pensie anticipat.
Bărba?ii sunt avantaja?i.
Legea românească permite scăderea a 5 ani din vârsta standard, cu condi?ia existen?ei stagiului maxim de cotizare de 30 de ani. ?Dacă o persoană a muncit 20 de ani în România ?i 10 ani în Italia, se iau în calcul anii de vechime lucra?i în Italia, dar nu-i plătim. Îi plăte?te statul italian după îndeplinirea condi?iei de limită de vârstă întrucât la ei nu există pensionare anticipată?, ne-a mai spus ?eful CJP Vaslui. Potrivit acestuia, la nivelul jude?ului sunt circa 550 de persoane care au dreptul la pensie interna?ională, din care 300 sunt cereri în lucru, iar 250 sunt dosare în plată. ?Majoritatea celor care primesc pensii interna?ionale în jude?ul nostru sunt bărba?i pentru că nu sunt diferen?e prea mari la vârstele de pensionare între România ?i alte ?ări europene. Pentru 5 ani lucra?i în construc?ii în Italia sau Spania, pensia poate fi de 50-100 de euro pe lună, iar pentru 10 ani lucra?i, poate ajunge la 400-500 de euro pe lună?, a spus oficialul.
În ce monedă se plăte?te pensia ?
În func?ie de domiciliul persoanei, dreptul la pensie se poate plăti fie pe teritoriul României, fie pe teritoriul statului de re?edin?ă, în moneda ?ării respective. Până acum, statul român plăte?te pensii în străinătate pentru 24.470 de persoane. Potrivit datelor CNPP, pensia medie este de 612 lei. Printre statele de destina?ie preferate de românii care au solicitat pensie din sistemul românesc se numără Germania, Italia, Spania, Austria ?i Ungaria. România mai aplică acorduri bilaterale de securitate socială ?i cu Turcia, Macedonia, Coreea, Republica Moldova, Canada, Israel.
?Pentru cinci ani lucra?i în Italia ori Spania, pensia poate fi de 50-100 de euro pe lună?
ISABEL BOGDAN, ?eful Casei de Pensii Vaslui

Sursa: [ link extern ]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
nu exista pensie internationala
fiecare stat are propriul sistemde asigurari sociale
contributia la sistemul de pensii are drept consecinta dreptul la o pensie