Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sunt amenintat cu judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sunt amenintat cu judecata

Intr-o seara sa intamplat sa am o altercatie cu un anume domn insa in final nu sa intamplat nimic pentru ca acesta a fugit.a doua zi respectivul sa dus la politie a depus plangere si eu am primit o amenda cu un motiv total aiurea adica adresare de injurii si gesturi obscene.acum acest domn ma ameninta cu judecata.as vreau sa fiu si eu lamurit daca are castig de cauza si daca e ok ce vrea sa faca
Nu avem de unde sa stim daca aveti castig de cauza sau nu. Faptul ca a spus ca va da in judecata nu reprezinta infractiunea de amenintare. E total gresit sa spuneti ca va ameninta cu judecata.
Este hazardat a ne pronunta ,avand in vedere lipsa datelor relevante
In conditiile in care politia a incheiat proces verbal de contraventie,este evident ca partea a putut sustine si proba acuzele la adresa dv
Daca apreciati ca fapta constata in sarcina dv,nu releva realitatea dupa cum s-au derulat evenimentele,aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala impotriva PV ,in termen de 15 zile de la comunicare,la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia