avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sunt amenintat cu judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sunt amenintat cu judecata

Intr-o seara sa intamplat sa am o altercatie cu un anume domn insa in final nu sa intamplat nimic pentru ca acesta a fugit.a doua zi respectivul sa dus la politie a depus plangere si eu am primit o amenda cu un motiv total aiurea adica adresare de injurii si gesturi obscene.acum acest domn ma ameninta cu judecata.as vreau sa fiu si eu lamurit daca are castig de cauza si daca e ok ce vrea sa faca
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:08, 6 August 2014
Nu avem de unde sa stim daca aveti castig de cauza sau nu. Faptul ca a spus ca va da in judecata nu reprezinta infractiunea de amenintare. E total gresit sa spuneti ca va ameninta cu judecata.
Este hazardat a ne pronunta ,avand in vedere lipsa datelor relevante
In conditiile in care politia a incheiat proces verbal de contraventie,este evident ca partea a putut sustine si proba acuzele la adresa dv
Daca apreciati ca fapta constata in sarcina dv,nu releva realitatea dupa cum s-au derulat evenimentele,aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala impotriva PV ,in termen de 15 zile de la comunicare,la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa contest procesul verbal semnat? escodido escodido M-am ales cu un proces verbal si implicit amenda de 200 lei,din cauza unei individe , care m-a blocat in parcare si careia i-am adresat injurii. Intrebarea ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala jamaica2010 jamaica2010 Buna ziua, in urma cu aproximativ o luna, intr-un local mic de la tara, un vecin a inceput sa ma ameninte, sa-mi aduca injurii, etc. M-a provocat pana am ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru deranjarea linistii publice Cristinadiaconu Cristinadiaconu Buna ziua! Azi noapte pe la ora 12 m-am trezit cu politistii la usa ca am deranjat linistea publica, adica radeam si vorbeam tare, (asa cum scrie in procesul ... (vezi toată discuția)