Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire salariu,girant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire salariu,girant

Buna ziua....Am o problema cu un credit,sunt girant,am poprire pe salariu si in urma cu cateva luni titulara si-a dat demisia si se pare ca nu i sa mai retinut si ei....Din cate stiu sa angajat dar trebuie ea sa se sesizeze ca sa-i fie luata in continuare poprirea?Inca o problema....eu daca doresc sa iau salariu in mana,nu pe card ,mai poate sa-mi faca poprire?
collen a scris:
Am o problema cu un credit,sunt girant,am poprire pe salariu si in urma cu cateva luni titulara si-a dat demisia si se pare ca nu i sa mai retinut si ei....

Aveti posibilitatea sa va indreptati impotriva ei in instanta pentru recuperarea sumei.

collen a scris:
Din cate stiu sa angajat dar trebuie ea sa se sesizeze ca sa-i fie luata in continuare poprirea?

Cum adica : "trebuie ea sa se sesizeze"?

collen a scris:
Inca o problema....eu daca doresc sa iau salariu in mana,nu pe card ,mai poate sa-mi faca poprire?

Da, normal. Poprirea este un act juridic asupra tertului care va da dvs. banii, nu asupra dvs. Tert, adica banca la care va tineti banii sau angajatorul dvs. care va plateste lunar.