Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cuantumul alocatiei pentru copil 2009-2012
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cuantumul alocatiei pentru copil 2009-2012

Buna seara !
Ma poate indruma cineva,va rog,cum pot afla cre a fost cuantumul alocatiei pentru copil pentru 2009, 2010, 2011 si 2012 ( in Romania) ?
Va intreb acest lucru deoarece sora mea trebuie sa depuna formularul 401 in Germania pentru a recupera retroactiv diferenta alocatiei pentru copil .
Va multumesc anticipat
1. Incepand cu luna ianuarie 2009, cuantumul lunar al alocatiei de stat pentru copii se stabileste la 42 lei, cu exceptia alocatiei de stat acordate copiilor în varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copiilor cu handicap, al carei cuantum este cel prevazut la art. 4 alin. (1) lit. a) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile ulterioare.
(HG nr.1662/2008).

2. Incepand cu 01.01.2012, cuantumul alocaţiei de stat pentru copii se stabileşte în raport cu indicatorul social de referinţă, denumit în continuare ISR, după cum urmează:
a) 0,4 ISR pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani (sau de până la 3 ani, în cazul copilului cu handicap); (in prezent, 200 lei)

b) 0,084 ISR pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 ani şi 18 ani, precum şi pentru tinerii prevăzuţi la art. 1 alin. (3); (in prezent, 42 lei)

c) 0,168 ISR pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 3 ani şi 18 ani, în cazul copilului cu handicap, conform prevederilor art. 58 alin. (1) din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.(in prezent, 84 lei)

In prezent, valoarea indicatorului social de referinta este de 500 lei.
va multumesc.