Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot fi tras eu la raspundere pentru ceva?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot fi tras eu la raspundere pentru ceva?

mergeam pe un drum public in localitate cu 60km/h deodata un carutas ce venea din fata a vrut sa faca stanga in sensu lui de mers si nu am putut evita impactul cu cai , accidentul sa produs pe sensul meu de mers . pot avea vreo vina?
Nerespectarea vitezei legale poate atrage si o culpa a dvs., insa, in principiu, culpa apartine conducatorului carutei deoarece nu a acordat prioritate.
Eu sunt ferm convins ca ati avut 59 km/h,.... cel putin asa ar trebui sa fiti si dvs.
Ba chiar 58... totusi, si la 40km/h, in cazul in care manevra carutasului a fost rapida, accidentul nu putea fi evitat. Trebuia sa fi acordat prioritate, vinovat este el. Ce fel de drum era? Conform legii, circulatia carutelor pe drumurile nationale si europene este interzisa.

O scurta intrebare: au avut de suferit caii?