Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriere executare silita imobiliara
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriere executare silita imobiliara

Buna ziua,
In 2008 am contractat un credit in chf de la credit europe bank pentru achizitia unei garsoniere intr-un complex nou. In 2013 martie, dupa o perioada in care nu am mai putut plati ratele, creditul a fost declarat scadent si s-a infiintat executarea silita. Acum in 2014 au fost deja 2 termene pentru vanzarea imobilului la un pret cu 70% mai mic decat valoarea din 2008 si de fiecare data a fost sistata executarea silita imobiliara. Pe numele meu si al sotiei nu exista bunuri mobile sau imobile, nu suntem angajati deci nu realizam venituri. Lasand la o parte toata munca pe care am dus-o sa ajung la o intelegere cu banca, in acest moment efectiv am renuntat la garsoniera si va intreb in cat timp se prescrie aceasta datorie de 112000 chf, adica vreo 100.000 euro, sau daca se prescrie? Situatia este una disperata dar este singura mea varianta sa-mi pot creste copilul cat de cat decent.
In 3 ani daca nu se iau si alte masuri (reinceprea executarii silite, termene noi pentru vanzarea imobilului). Parca era un zvon, urma sa se dea o lege prin care imprumuturile in chf urmau sa fie platite la rata de schimb din ziua imprumutului. Cautati un pic informatii in legatura cu asta.