Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare buletin si pasaport
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare buletin si pasaport

Urmeaza sa-mi fac pasaport zilele acestea. Dupa care sa imi schimb buletinul. Daca imi schimb buletinul, va mai fi valabil pasaportul?
~ Conținut șters la cerere ~

4. DOCUMENTE NECESARE PENTRU ELIBERAREA PAªAPORTULUI

a) ÎN CAZUL PERSOANELOR MAJORE CU DOMICILIUL ÎN ROMÂNIA.

- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţită de certificatul de naştere, în original;
- dovada achitării taxelor pentru emiterea paşaportului, completate pe numele titularului, în original;
- paşaportul anterior, dacă acesta există.

Deci mai intai va schimbati buletinul si apoi pasaportul.
Alexandrarares a scris:

Deci mai intai va schimbati buletinul si apoi pasaportul.

De ce? Doar daca isi schimba numele ar fi indicat sa faca schimbarile in ordinea asta :)
Eu imi schimb buletinul pe motiv de uzuara. Are importanta ordinea? Adica pot sa-mi faca mai intai pasaportul si apoi sa-mi reinnoiesc buletinul?
Nu, n-are nicio importanta in ce ordine le faceti insa depinde ce inseamna uzura. Sa nu fie apropiat de deteriorare (colturi dezlipite, imagine stearsa etc.) pentru ca in acest caz este posibil sa fiti trimisa intai la Evidenta.