Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrare in posesia unui teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrare in posesia unui teren

Doresc să îmi construiesc o casă pe un teren care a aparținut bunicilor mei (din partea tatălui). Problema este următoarea: tatăl meu are încă patru frați, dintre care doi sunt de acord să îmi acorde partea lor. Deci din cinci frați, trei îmi acordă mie partea. Dar nu știu cum să procedez să îmi acorde și celălalte două persoane partea lor, asta deoarece locuiesc într-un alt colț de țară și nu au mai venit de mulți ani în zonă, ca să pot discuta cu ei. La telefon nu se poate, am încercat, mi-au promis, au uitat și astfel de situații.

Menționez faptul că sunt dispus să plătesc pentru partea celor două persoane, cu mult față de prețul real pentru metru pătrat. Nici așa nu s-a putut. Acum nu știu ce să fac, nu aș începe să construiesc casa și să bag bani degeaba, pentru că niciodată nu știi când apar persoanele.

Ce îmi sugerați să fac? Se poate face ceva cu ajutorul instituțiilor publice?

Mulțumesc,
Alin
Este facuta succesiunea dupa bunici?
Nu te apuca sa construiesti inainte sa fi proprietar pe teren. Apoi trebuie sa afli daca s-a facut succesiunea dupa bunici si daca terenul are sau nu cadastru. Multi batrani sunt proprietari pe terenuri fara cadastru pentru ca acum multi ani nu exista aceasta procedura.
Din pacate nu, succesiunea nu este facuta. Nu exista acte pentru teren.
Imi puteti da mai multe informatii despre succesiune, pot sa o fac eu si ce implica, care sunt costurile reale/aproximative, trebuie sa chem toti cei care au dreptul la acel teren?
aliunion, utilizator