Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme

Tatal meu munceste un teren pe care il are de la mama sa decedata in 1996 dar nu are titlu de proprietate avand doar un titlu provizoriu pe numele bunicii deoarece nu s-a facut succesiunea intre frati(3) iar primarul spune ca nu poate da titlul de proprietate ca sa se faca succesiunea pana nu se face cadastru la toate terenurile care intra in succesiune(bunica nu a luat titlul de proprietate cat a fost in viata).Tata vrea sa-mi de mie terenul ca sa construiesc o casa ce poate tata sa faca ca sa poata sa-mi dea mie terenul cu acte in regula ca sa construiesc casa pe numele meu
Pana cand nu aveti titlu de proprietate pe teren nu puteti construi.
cum poate face succesiunea daca primaria nu elibereaza titlu de proprietate fara cadastru la toate terenurile bunicii
primaria spune ca s-a dat o lege si nu se elibereaza titlul de proprietate fara cadastru la terenuri
ma intereseaza ce lege interzice primariei sa mi elibereze titlul de proprietate pana nuse face cadastru pe terenurile detinute si cand a intrat in vigoare aceasta lege ?
Puteti incerca sa obtineti titlu de proprietate pe cale judecatoreasca invocand uzucapiunea.