Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu proprietate, succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu proprietate, succesiune

Bunicul meu a detinut (a decedat dupa legea 18/91) 2 hectare de teren agricol, suprafata care se regaseste in Registrul Agricol de dinainte de 89, si in Tabelul Nominal cu membrii cooperatori care au adus pamant in CAP... (Anexa 1). Pe acesta suprafata nu exista titlul de proprietate (se pare ca nu a facut cerere in acest sens).
Cum se poate elibera Titlul de proprietate, avand in vedere cele enuntate mai sus?

Facei dvs. o cerere in baza certificatului de mostenitor daca aveti asa ceva. Desi a expirat termenul de formulare cerere pe Legea 18/91 unele primarii inainteaza dosarul si poate obtineti titlul. Daca ati folosit acel teren in toti acesti ani si ati achitat impozitul pentru el mai aveti si varianta de a obtine o hotarare judecatoreasca de uzucapiune in contradictoriu cu primaria.
Certificatul de mostenitor se obtine doar prin succesiune, din cate stiu eu. Succesiunea dupa bunicul meu nu s a facut...
Cei de la primarie mi-au spus sa contactez o firma de cadastru, sa fac masuratorile in teren si pe baza masuratorilor ei elibereaza titlu de propriertate pe numele bunicului meu.
Intrebarea mea este: Se poate elibera titlu de proprietate pe numele unei persoane decedate?