Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de vechime

Angajatorii sunt obligati sa ofere spor de vechime? Tatal meu are o vechime in munca de 27 de ani, iar actualul angajator nu ofera asa ceva. El este ingrijorat ca il va afecta la pensie.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Acordarea de sporuri la salariu trebuie sa fie prevazuta in ccm aplicabil angajatorului, in reg.intern al acestuia sau in c.i.m..

In lipsa unor astfel de prevederi, angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.
Faptul ca nu i se acorda spor de vechime ,nu o sa aiba nici o influenta la calcularea pensiei.
Are o mica influenta la calculul cuantumul pensiei.