Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare Moto SH import Franta fara atestat fiscal
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare Moto SH import Franta fara atestat fiscal

Buna ziua,

am acizitionat acum cateva saptamani, o motocicleta Yamaha veche (din 85) de la un batranel din Lipova(Arad.Acesta s-a foit si sa facem contract de vanzare cumparare , dar pana la urma l-am facut ,la insistentele mele.
Batranul mi-a dat ca act al motocicletei ,fostul certificat de inmatriculare din Franta, care se potriveste si cu numerele de Franta de pe moto, seriile sunt identice de asemenea, si atat.
Astazi am incercat sa merg sa scot un set de numere rosii pentru moto, dar la firma de inmatriculari mi sa spus ca nu se poate deoarece nu am Atestat-ul fiscal de la batranul de la care am cumparat-o. Ei cum sa am atestat fiscal daca batranelul nu a declarat-o nicaieri, a tinut-o doar in curte si apoi a vandut-o la un fraier(adica mie).

Pot sa fac ceva ca sa inmatriculez aceasta motocicleta, daca nu a fost declarata la finante sau altundeva in romania? Sau ce altceva s-ar putea face? in afara de ai da foc.

multumesc in avans.
trebuie certificat fiscal ca nu are batranul datorii. daca nu a fost inregistrat fiscal in Ro bineinteles ca nu trebuie certificat de radiere.