Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Calcul impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Calcul impozit pe profit

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: in ianuarie 2013 a fost inregistrata o factura de chirie aferenta anului 2012 (4111=1174+tva) .Trebuie facut rectificativa la declaratia 101 pe anul 2012? Acum va trebui sa fac si 1174 =4411?
Buna ziua,

Conform Titlul II "Impozitul pe profit", pct. 13 din HG 44/2004 "Norme metodologice de aplicare a Codului Fiscal":
"Veniturile sau cheltuielile inregistrate eronat sau omise se corecteaza prin ajustarea profitului impozabil al perioadei fiscale careia ii apartin si depunerea unei declaratii rectificative în conditiile prevãzute de Codul de procedura fiscala.".
Deci da, trebuie depusa o declaratie 101 rectificativa pentru anul 2012. Si da, se recalculeaza impozitul pe profit, iar diferenta de impozit se inregistreaza cu nota 1174 = 4411.
rusflorentina2007 a scris:

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: in ianuarie 2013 a fost inregistrata o factura de chirie aferenta anului 2012 (4111=1174+tva) .Trebuie facut rectificativa la declaratia 101 pe anul 2012? Acum va trebui sa fac si 1174 =4411?

in declaratia 101 suma adauga la rd 1 venituri sau la alt rd?
Suma se include la rd 1. Deci la rd 1 se trece suma totala a ce ati declarat initial + suma cu care rectificati veniturile.