Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Termenul în care se desfãșoarã cercetarea ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Termenul în care se desfãșoarã cercetarea administrativã la comisia de disciplinã

Cerecetarea prealabila facuta de comisia de disciplina asupra unui functionar intr-o institutie publica are un anumit termen (6 luni , 1 an) sau se subintelege ca fiind termenul de aplicare al sanctiuni din statutul functionarului public.
H.G. nr. 1344/2007 privind normele de organizare şi funcţionare a comisiilor de disciplină nu prevede un termen în care trebuie finalizată procedura de cercetare administrativă a faptei sesizate ca abatere disciplinară. Dacă nu există prevedere legală, nu putem noi să subînțelegem ceva referitor la termene aici, în materia dreptului administrativ.
Sanctiunile disciplinare se aplica in termen de cel mult 1 an de la data sesizarii comisiei de disciplina cu privire la savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 2 ani de la data savarsirii abaterii disciplinare.- art.77 alin.5 din Lege nr.188/1999.