Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Comodat

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire. Este vorba despre o firma care are punct de lucru la o anumita adresa. Acum vrea sa mute sediul social la adresa unde are punctul de lucru. Isi poate face singura comodat pe o camera de acolo? Sau cum se poate face?

Multumesc
Da, eu am o cladire inchiriata , in aceasta situatie chiriasul a formulat un acord pe care l-am semnat cum ca sunt deacord sa-si faca sediul la adresa.
Cel mai corect ar fi ca la contractul de inchiriere sa faceti un act aditional in care sa inserati o clauza prin care proprietarul cladirii sa va permita infiintarea sediului. (Potrivit regulii ca o conventie nu poate fi modificata decat de un act cu aceeasi valoare juridica). Sigur .. va trebuie si acordul proprietarului in mod expres ... dar e bina sa rezolvati si problema contractului initial cu proprietarul.
Apoi ... procedura v-au explicat-o colegii anterior ..... contract .... hotarare AGA .... dosarul pentru registrul comertului il depuneti si ati terminat povestea.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.