avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reicredintare copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reicredintare copil minor

BUNA ZIUA AM SI EU O INTREBARE ...IN URMA CU 4 ANI IN URMA DIVORTULUI COPILUL MEU MINOR FIIND A FOST DAT TATALUI SPRE CRESTERE SI EDUCARE..DUPA CATEVA LUNI AM DESCHIS PROCES DE REINCREDINTARE DAR AM PIERDUT IAR. MENTIONEZ CA EU LOCUIESC IN SPANIA SI IN TIMPUL PROCESULUI ERAM IN SPANIA. CE SANSE AM ACUM CAND COPILUL MEU VA IMPLINI 10 ANI SA MI SE INCREDINTEZE MIE ?? MENTIONEZ CA TATAL ESTE RECASATORIT SI ARE ALT COPIL SI COPILUL MEU ESTE CRESCUT DE BUNICII PATERNI CARE SUNT IN VARSTA. COPILUL IMI SPUNE MEREU CA ABIA ASTEAPTA SA IMPLINEASCA 10 ANI SA STEA CU MINE. IN SPANIA AM CASA CUMPARATA SI SERVICIU STABIL.VA MULTUMESC ANTICIPAT
Cel mai recent răspuns: oana99 , utilizator 21:00, 17 Mai 2009
Copilul va fi ascultat in momentul in care va implini 10 ani. In toate cazurile insa se va tine cont de ,,interesul superior al cpilului", astfel incat , va trebui sa faceti dovada certa a situatiei dvs. materiale , a moralitatii, etc.Nu stiu pentru care motive v-a fost respinsa prima cerere de reincredintare , insa de data acesta ,va trebi ca toate acele motive sa fi fost inlaturate. Mult succes
CE POT SA SPUN S A PUS PROBLEMA CA EU LOCUIAM IN SPANIA SI CA, COPILUL NU POATE FI LUAT DE LANGA BUNICII PATERNI CA EI AU BANI MAI MULTI CA MINE. BANI AU NU ZIC NU DAR COPILUL CAND VB CU EL LA TELEFON IMI SPUNE SA I TRIMIT PRINTRE ALTELE BANI PT FLORILE DOAMNEI INVATATOARE.
Minorul poate fi ascultat chiar inainte de implinirea varstei de 10 ani....daca instanta de judecata va aprecia oportuna ascultarea acestuia .Dupa o absenta indelungata a dumneavoastra in viata minorului , in speta 10 ani , lucrurile sunt mai complicat in acest moment .Conteaza mult atasamentul fata de tata , optiunea acestuia , pe care o poate exprima in fata instantei de judecata , implicatia dumneavoastra in viata acestuia sub aspect emotional , material.

Chiar daca momentan, fostul sot are si un alt copil , daca are resurse financiare si conditii de trai corespunzatoare , in continuare , situatia aceasta de fapt nu e in detrimentul minorului .

Bunicii nu sunt obligati , conform legii , a se imlica in viata minorului , desi relatia cu acestia poate fi una benefica in evolutia , dezvoltarea acestuia ( se poate crea un atasament puternic fata de astia - daca ne amintim de vacantele petrecute la bunici )Conditia lor financiara nu are nici o inraurire ,intrucat parintii sunt cei care trebuie sa-si intretina , din venituri proprii , copii.

Daca dvs aveti o situatia mai favorabila , in interesul minorului ,merita incercat , insa trebuie avut in vedere si faptul ca va fi o schimbare foarte mare -plecarea in Spania , care va necesita adaptarea minorului, invatarea unei limbi straine noi....alta cultura , alta civilizatie , insa merita sa incercati , sa stiti ca ati depus toate diligentele in vederea incredintarii minorului dumneavoastra !

Succes.;);)
Ultima modificare: Duminică, 17 Mai 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
SUNT IN STARE SA AJUNG SI LA HAGA DACA ESTE CAZUL...SI IN CAZUL IN CARE MA RESTABILESC IN TARA AM MAI MULTE SANSE??
in principiu aceste lucruri raman tot la aprecierea instantei, dar revenirea dvs. in tara se poate considera ca fiind mult mai benefica, ii confera copilului stabilitate, legaturi cu intreaga familie, etc.

Alte discuții în legătură

Custodie minor oana99 oana99 As vrea sa ma lamuriti si pe mine intr o problema. Acum 4 ani in urma divortului copilul meu a fost dat tatalui spre crestere si educare. Motivul a fost ... (vezi toată discuția)
Reincredintare copil xcristina1 xcristina1 Daca un copil i se incredinteaza unuia dintre parinti si alt copil la celalalt, desi eu nu sunt de acord ce pot face ca sa-mi recuperez copilul? Sunt in divort ... (vezi toată discuția)
Decesul parintelui ralu_2008 ralu_2008 ce se intampla in cazul decesului parintelui caruia i-a fost incredintat un minor prin hotarare judecatoreasca de divort? minorul poate fi incredintat spre ... (vezi toată discuția)