Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neacordare zi libera in compensatie cu zi lucrata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neacordare zi libera in compensatie cu zi lucrata duminica

Sunt salariat cu contract de munca la o societate comerciala din Romania.Conform contractului orele prestate in afara programului normal de munca,in zilele in care nu se lucreaza , ori in zilele de sarbatori legale se compenseaza cu ore libere platite sau se platesc cu un spor la salariu,conform legii 53/2003-codul muncii.
Situatia mea este urmatoarea :am lucrat intr-o zi de duminica iar angajatorul nu mi-a acordat zi libera platita.In sensul acesta am trimis o cerere de zi libera pentru acordarea zilei libere.
Angajatorul mi-a trimis un raport semnat de catre el din care rezulta ca ziua solicitatata libera nu a fost platita.Va rog sa-mi spuneti daca angajatorul a facut un abuz si care este institutia statului careia pot sa ii inaintez o plangere in acest sens.
Multumesc
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.