avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neacordare zi libera in compensatie cu zi lucrata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neacordare zi libera in compensatie cu zi lucrata duminica

Sunt salariat cu contract de munca la o societate comerciala din Romania.Conform contractului orele prestate in afara programului normal de munca,in zilele in care nu se lucreaza , ori in zilele de sarbatori legale se compenseaza cu ore libere platite sau se platesc cu un spor la salariu,conform legii 53/2003-codul muncii.
Situatia mea este urmatoarea :am lucrat intr-o zi de duminica iar angajatorul nu mi-a acordat zi libera platita.In sensul acesta am trimis o cerere de zi libera pentru acordarea zilei libere.
Angajatorul mi-a trimis un raport semnat de catre el din care rezulta ca ziua solicitatata libera nu a fost platita.Va rog sa-mi spuneti daca angajatorul a facut un abuz si care este institutia statului careia pot sa ii inaintez o plangere in acest sens.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:25, 13 August 2014
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore suplimentare neplatite, necompensate cu zile libere tit220161 tit220161 Buna ziua! Ce se poate face in situatia cand angajatorul, sub amenintarea concedierii, ne tine in fiecare zi peste program, plus sambata si duminica? Orele ... (vezi toată discuția)
Contract angajare ana_schipor@ ana_schipor@ Se pune ca lucrez de la 8-17:30 de luni pana sambata inclusiv ca nerespectare a cdului munci tinand cont ca am duminica libera si in contract am 10spor wikend ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare ! dinamo99 dinamo99 Depasirea orelor legale de munca,precizez ca nu se platesc orele suplimentare si nici nu se compenseaza cu zile libere In luna Octombrie am avut 182 de ore ... (vezi toată discuția)