avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare neplatite, necompensate cu zile libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare neplatite, necompensate cu zile libere

Buna ziua!

Ce se poate face in situatia cand angajatorul, sub amenintarea concedierii, ne tine in fiecare zi peste program, plus sambata si duminica?
Orele suplimentare nu ne sant platite, zile libere nu primim.
La concediile de odihna sant restante cu anii.

Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: tit220161 , utilizator 08:34, 2 Septembrie 2015
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut mai sus in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.

Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile legii, se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....
Multumesc freeelis!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajat Viotcv@gmail Viotcv@gmail M am angajat de o lună jumătate si in tot acest timp nu am primit nici un liber. Intr o lună am prestat 240 de ore. Ce drepturi am si ce am de facut? Am ... (vezi toată discuția)
Ore lucrate peste program Aura G Aura G Buna ziua! Lucrez de mai bine de 8 luni la un privat. Programul in contract este de 8 ore pe zi, insa practic se lucreaza in ture de cate 12 ore. Este posibil ... (vezi toată discuția)
Neacordare zi libera in compensatie cu zi lucrata duminica ContSters99244 ContSters99244 Sunt salariat cu contract de munca la o societate comerciala din Romania.Conform contractului orele prestate in afara programului normal de munca,in zilele ... (vezi toată discuția)