avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore lucrate peste program
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore lucrate peste program

Buna ziua! Lucrez de mai bine de 8 luni la un privat. Programul in contract este de 8 ore pe zi, insa practic se lucreaza in ture de cate 12 ore. Este posibil ca angajatorul sa nu poata platii orele suplimentare de noapte pe motiv ca nu este legal? Intr.o luna au fost 14 ture de noapte.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:03, 9 Aprilie 2017
1. Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile după efectuarea acesteia.

În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 60 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.

Sporul pentru muncă suplimentară se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....
Ultima modificare: Duminică, 9 Aprilie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul zile de recupere claudiu.2017 claudiu.2017 sunt muncitor, personal nedidactic, prestez intr-o luna 264 ore (zi+noapte, sambata, duminca - tura 24/48), luna are 22 lucratoare (22x8=176),mi se platesc ... (vezi toată discuția)
Program de lucru angajați . silviutacu silviutacu Personalul unei secții de producție este ținut la lucru în medie 11-13 ore/zi . Sunt plătiți pentru 8 ore/zi . Este legal acest lucru ? Întreb pentru un ... (vezi toată discuția)
Pot sa recuperez banii pentru orele suplimentare muncite? 2019ionut 2019ionut Buna ziua,am si eu o intrebare daca puteti sa ma ajutati va rog,am lucrat la o firmă ca sofer pe comunitate,am fost angajat cu contract de România cu program ... (vezi toată discuția)