Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Solicit sprijin in rezolvarea unei probleme mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Solicit sprijin in rezolvarea unei probleme mai neobisnuite

Buna ziua.
Ma confrunt cu un aspect , poate mai putin sau deloc intalnit pe aici.
Nu prea stiu ce sanse de castig am dar va solicit sprijin intr-o problema.
La inceputul anului acesta am achizitionat de pe un site specific doi catei din rase diferite.
Contractul este semnat electronic de catre vanzator.
La o saptamana unul din catei a murit pt ca a contactat un virus la care nu era imunizat corespunzator. Celalalt a patit la fel dar am reusit sa il salvez ... doar ca acesta a venit la pachet cu alta problema de ordin dermatologic .
In contract este specificat faptul ca daca animalele nu corespund anumitor criterii pot fi inlocuiti.
Problema este ca nici pana in ziua de azi catelul mort nu a fost inlocuit .... nu mai vorbesc de celalalt. Motivul ? .... diverse ... Eu in ultima saptamana am incercat sa il contactez pe respectivul dar tel apare ca deconectat , fara semnal .... Am intrat pe site si acum apare alt numar de tel . am incercat si acolo dar inca nu raspunde .
Doctorul veterinar este de parere ca aceste animale sunt traficate .

Daca este asa ... as vrea sa fac ceva in sensul acesta . Nu stiu daca sunt acoperita legal dar vreau sa imi recuperez prejudiciul . Credeti ca se poate ? Ce trebuie sa fac? Va rog sa ma ajutati macar cu un sfat . Nu as vrea ca si alte persoane sa mai treaca prin asa ceva .

Va multumesc anticipat

persoana .... este mai mult un intermediar .... ia catelusi de la crescatori sii i da mai departe

Nu sunt avocat, nu posed animale si nici n-as vrea sa mut discutia intr-o alta directie, insa as vrea sa va informez despre un fenomen numit "Ferme de catelusi" (Puppy Mills). [ link extern ]

Daca sunteti iubitor de animale, ar fi o idee sa va informati mai exact in legatura cu provenienta catelusilor pe care ii cumparati, si sa evitati acest gen de cumparaturi de pe internet sau Pet Shop-uri.