Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare Cumparare Imobil din mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare Cumparare Imobil din mostenire

Buna Ziua,
Daca in cazul unui bun mostenit , unul dintre mostenitori are varsta sub 18 ani, si toti mostenitorii doresc vanzarea acestui bun, este obligatorie instituirea unei curatele sau unul din parinti poate reprezenta interesele copilului minor ?
Multumesc ,
M
vanzarea este un act de dispozitie astfel ca trebuie instituita curatela
Multumesc pentru retur. Daca imi puteti spune unde sunt stipulate drepturile si obligatiile curatorului in astfel de situatie. Intreb aceasta pentru a intelege daca acest curator poate el insusi sa abuzeze in interes propriu de situatie in detrimentul copilului minor.
Multumesc
despre curatela a se vedea art 150 Cod civil si art. art 178-186 c civ