brazvan a scris:
intradevar, din apcate asa este,INCA, in Romanica.
Chiar credeți că în alte țări „normale” (gen SUA sau Europa de vest), dacă „
se întâmplă să calci pe bec” la 16 - 17 ani mai ai vreo șansă să intri în barou? Vedeți ce condiții sunt acolo...
Răspuderea penală începe la 14 ani, dacă se face dovada că ai discernământ, iar după 16 ani discernământul se prezumă.
Deci povești de genul că „m-a influențat un prieten” nu prea țin. A existat un proces definitiv judecat în care s-a hotărât cu privire la toate aspectele, inclusiv la discernământ și responsabilitatea pentru acele fapte.
Fiecare trebuie să fie responsabil de ceea ce face.
Pe de altă parte, chiar dacă legea prevede niște condiții pentru ca persoana să fie reabilitată după oanuimtă perioadă de timp, nimic nu împiedică anumite instituții sau organizații profesionale să impună niște reguli mai stricte pentru cei pe care îi vor accepta în acea instituție sau oganizație.
Este la fel și în poliție, magistratură, barou, etc.
Chiar credeți că cineva care a suferit o condamnare ar trebui să aibă de plano toate drepturile unuia care a fost mai atent cu respectarea legii?
Deci, nu cred că e utilă discuția dacă venim doar cu argumentul că „așa e în Românica”, pentru că din acest punct de vedere
ÎNCÃ la noi regulile sunt mult mai blânde decât la alții în ceea ce privește respectarea legilor.
Aveți dreptate însă cu privire la „
din păcate” ;)