Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Subventie pentru angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Subventie pentru angajator

Am angajat o persoana cu varsta de peste 45 de ani. Cum pot intra in posesia subventiei de la stat?
george-neagu, moderator
Mergeti la AJOFM de unde apartine firma si o sa va dea o lista cu ce documente trebuie sa prezentati pentru a obtine acea subventie.
Obtineti subventia doar daca salariatul era inscris la somaj cum ca isi cauta un loc de munca inainte ca dvs sa il angajati.
Conventie articolul 85 din Legea 76 actualizata - facilitati pentru angajatorii care încadrează în muncă pe durată nedeterminată şomeri în vârstă de peste 45 de ani, unici susţinători ai familiilor monoparentale, persoane cu handicap, şomeri care în termen de cel mult 3 ani de la data angajării îndeplinesc condiţiile pentru pensionare (anticipată sau pentru limită de vârstă), actele le gasiti aici :
[ link extern ]