Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare bani ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare bani ?

Buna ziua.
Problema mea sta dupa cum scrie si in titlu, in recuperarea unei sume, platite in avans, unui depozite de materiale de constructii pt o marfa ce nu a fost livrata niciodata.
Data comenzii fizice(nu online), la sediul lor, 28.07.2014, urmand ca acele materiale sa fie livrate in maxim 2 zile. Mi s-a cerut plata integrala in avans, am comanda, factura si chitanta prin care au incasat banii. Ce a urmat....lovindu-ma de o nesimtita lipsa de comunicare si seriozitate, dupa 4 zile in care tot am telefonat si cerut livrarea, am ajuns fizic la ei, ca sa constat ca materialele erau incarcate intr-un camion sa plece spre mine. Doar ca, ce aveam eu, niste bare de fier beton de 12m, erau indoite pe din doua sa intre in acel camion, eu nemaiputand sa le folosesc apoi in scopul lor initial. Am refuzat livrarea, si am cerut returnarea banilor. Mai departe directorul de vanari X, initial mi-a dat tot felul de oferte si promisiuni, ca pe viitoe nu se va mai intampla..etc. Cand a vazut ca nu se poate, a zis sa-i dau un cont bancar, pt a vira banii, ca altfel nu se poate. Am facut si asta, fiind vineri, abia am reusit sa deschid un cont. Zilele urmatoare nu au dat nici un semn, si ca un om de buna credinta, cu dorinta de rezolvare cat mai rapida a situatiei create independent, am acceptat ca de acea suma, sa iau caramida. Dupa alte cateva zile de telefoane, cu greu am reusit sa ajung la confirmarea comenzii, unde acelasi director sau ce este, mi-a cerut ca diferenta de bani, fata de prima comanda, sa o platesc din nou in avans. Am refuat sa mai fac lucrul acesta. Ziua urmatoare, am mers la ei, domnul X mai avea putin si ma lua la suturi, cum mi-am permis sa-l pun sa caute caramida si sa discute cu furnizorii, cand eu vreau banii inapoi, iar raspunsul pe care l-am primit, ca nu au bani, sa astept vreo doua saptamani. Cu greu, am obtinut o hartiuta, nu stiu ce valoare are legal, un fel de promisiune scrisa, prin care aceasta societate se obliga ca in termen de maxim doua saptamani, sa-mi vireze banii in cont.
Deja au trecut doua saptamani, si cu inca doua...timp in care eu am intarziat si chiar stopat momentan lucrarea. Iar acum am ajuns sa ma chinui si sa astept sa-mi recuperez banii, din cauza neonararii comenzii initiale, si a lipsei de seriozitate din partea acestei societati.
Ce se poate face? Am mers si la Anpc, dar la fel mi-au dat un termen de maxim 45 pt rezolvarea plangerii. Eu intre timp, am ramas fara bani, ca sa merg sa iau caramida din alta parte si lucrarea mea s-a oprit, iar eu doar astept....
Pot primi o parere a situatiei, sau ce ar fi de facut mai departe?
Daca este nevoie, voi atasa, toate documentele pt a dovedi cele relatate, sau pt a le studia cineva in masura.
Multumesc
Admin, administrator
Puteti sa-i notificati initial, apoi sa-i actionati in judecata, din pacate nu exista o rezolvare rapida a problemei dvs, decat amiabil cu respectivii.
exact acelasi lucru l-am patit si noi la sfarsitul lunii iunie... am comandat am platit online integral........sunt extrem de neseriosi, a trebui sa asteptam nu stiu cate zile dupa zeci de telefoane si deplasari la fata locului nu ne-au livrat decat o parte din cele comandate (am renuntat la partea cu barile pt ca la fel ca si dvs aveam nevoie de ele intregi)...banii nu ii puteam recupera asa usor, noroc ca am gasit alte materiale de care mai aveam nevoie si in contul banilor le-am luat pe acelea....a fost vb de o suma de 3000 de lei. Daca nu aveti cu ce inlocui ar tb dati in judecata.
Am incercat si varianta asta, tocmai ca am acceptat sa iau caramida in a doua faza. Dar pt ca m-au amanat si dus mult cu vorba, iar apoi sa-mi ceara sa platesc din nou in avans. Am renuntat. Foarte neseriosi, am vorbit cu acel director si i-am dat termen cu caramida 4-5zile. Dar pe fiecare zi tot eu sunam sa ma interesez. In a-6-a zi...am renuntat, oricum zidarii erau plecati de multa vreme, iar eu intrat intr-un impas financiar, cu banii blocati la ei. In cazul meu e vorba de 5800lei.

Sper sa nu fiu nevoit sa-mi fac o pancarda si sa ma pun pe trotuar langa depozit, pana imi vor da banii inapoi, pt ca o voi face si pe asta. Nu-mi imaginam ca e posibil asa ceva....
Admin, administrator
lenovo a scris:

Am incercat si varianta asta, tocmai ca am acceptat sa iau caramida in a doua faza. Dar pt ca m-au amanat si dus mult cu vorba, iar apoi sa-mi ceara sa platesc din nou in avans. Am renuntat. Foarte neseriosi, am vorbit cu acel director si i-am dat termen cu caramida 4-5zile. Dar pe fiecare zi tot eu sunam sa ma interesez. In a-6-a zi...am renuntat, oricum zidarii erau plecati de multa vreme, iar eu intrat intr-un impas financiar, cu banii blocati la ei. In cazul meu e vorba de 5800lei.

Sper sa nu fiu nevoit sa-mi fac o pancarda si sa ma pun pe trotuar langa depozit, pana imi vor da banii inapoi, pt ca o voi face si pe asta. Nu-mi imaginam ca e posibil asa ceva....

De ce nu le faceti plangere la OPC - ANPC??

Am facut si sesizarea la Anpc, dar termenul de solutionare e de 30zile cu posibilitatea de prelungire inca 15zile.