Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte necesare casatorie; drepturi
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte necesare casatorie; drepturi

buna seara sunt adriana.am o nelamurire..stau cu un baiat irakian in italia suntem cunoscuti in italia si as vrea sa ne casatorim in romania ce acte ne trebuiesc si as mai fi interesata dupa incheierea casatoriei lui i se elibereaza vreun document de a putea revenii in tarile europene sau i se poate face pasaport sau asa numit cardul temporar?multumesc
Buna ziua,
Casatoriti-va la unul din consulatele Romaniei din Italia, va este mult mai usor pentru ca el este deja acolo - sigur, conditia este sa stea legal. E putin neclar ce scrieti, de ce ar pleca inapoi in Irak (ca scrieti de revenire)?
Pe baza certificatului de casatorie si de asemenea conditionat de situatia dvs. (contract de munca, locuinta) puteti solicita permis de sedere pentru membru de familie. Acel permis ii va folosi la calatoria in UE, alaturi de pasaportul lui.
E putin neclar ce scrieti, de ce ar pleca inapoi in Irak (ca scrieti de revenire)?

Cred ca e vb de revenire in Italia si alte tari europene dupa casatoria in Romania, aceasta nefiind ( in viziunea unora) vreuna din acestea.
noi vrem sa ne casatorim pe teritoriul romaniei dar vr sa stiu daca dupa casatorie putem merge in alte tari europene..daca i se face pasaport sau pe baza permisului de sedere care reiese dupa casatorie poate iesii in alte tari impreuna cu mine..ma intereseaza pasaportul pt el cum se procedeaza sau permisul dupa ce ne casatorim inlocuie pasaportul si putem merge in alte tari.