avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calitatea de codebitor, ce implica?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calitatea de codebitor, ce implica?

Am facut un credit pentru apartament inainte cu o luna de casatorie, nealegand momentul cu vreo s3mnificatie, pur si simplu atunci s-a intamplat, acela a fost momentul cand gradul de indatorare al bancii mi-a permis sa fac asta, in 2010. Nu sunt mandra de asta, dar sotul meu isi face probleme in privinta faptului ca nu e trecut in actele casei si nu va avea nici un drept in fata familiei mele (mama, sora, nepotul) daca se va "intampla" ceva cu mine :)
Eu am dedus pe firul logic faptul ca fiind credit platit din banii familiei totul este corect si va avea aceleasi drepturi ca si mine.
Este corecta deductia mea? Ce drept ar putea castiga in plus daca vom solicita bancii sa-l treaca si pe sot ca si coplatitor/codebitor?
Ultima modificare: Duminică, 17 August 2014
angajat001, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:29, 17 August 2014
nu este corecta deductia dvs
sotul nu are un drept de proprietate asupra apartamentului
are insa un drept de creanta functie de cota de contributie din banii comuni cu care platiti ratele
Multumesc pentru raspuns, imi puteti spune daca i-ar conferi anumite drepturi calitatea de coplatitor la creditul imob ?
Ultima modificare: Duminică, 17 August 2014
angajat001, utilizator
nu i-ar conferi alte drepturi ...in afara de cel de creanta
Spuneti-i ca daca vi se intampla ceva, va va mosteni oricum. Daca vrea mai mult, puteti sa ii lasati prin testament o cota mai mare.
Mai mult, nu va puteti permite sa faceti, in caz ca va despartiti e mai sigur ca ap sa nu treaca printr-un partaj, ci sa ii dati o suma de bani pt cat a platiti si el rate,
gi-jane2 a scris:

Spuneti-i ca daca vi se intampla ceva, va va mosteni oricum. Daca vrea mai mult, puteti sa ii lasati prin testament o cota mai mare.
Mai mult, nu va puteti permite sa faceti, in caz ca va despartiti e mai sigur ca ap sa nu treaca printr-un partaj, ci sa ii dati o suma de bani pt cat a platiti si el rate,



:rofl:


ai inteles ca omul asta plateste ratele la o proprietate care nu-i a lui?
are un drept.....ESTE:thumbup:

Alte discuții în legătură

Buna ziua . e vorba de o mostenire , un apartament . apartamentul ... unoarecare21 unoarecare21 Buna ziua . E vorba de o mostenire , un apartament . Apartamentul a fost pe numele a doua persoane sot - sotie(ambii decedati la ora actuala) . Cei doi soti au ... (vezi toată discuția)
Testament Dnsa Dnsa Buna ziua,am un apartament dobandit inainte casatoriei.Am decis dupa 12 ani de casatorie sa -l includ pe sotul meu in testamentul incheiat la notar ,in cazul ... (vezi toată discuția)
Testament/situatie familiala emiliapana emiliapana Buna ziua, Parintii mei au fost casatoriti legal si au divortat la 1 an de la nasterea mea. In acel moment s-a facut partajul bunurilor iar eu am fost ... (vezi toată discuția)