Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Buna ziua,am un apartament dobandit inainte casatoriei.Am decis dupa 12 ani de casatorie sa -l includ pe sotul meu in testamentul incheiat la notar ,in cazul in care voi deceda .Nu avem copii,tin sa mentionez.Intrebarea este,va putea sotul mosteni apartamentul in totalitate sau vor venii fratii si mama mea la succesiune?Va multumesc!
Dnsa, utilizator
Mama dvs e mostenitor rezervatar, asa ca daca mai e in viata ea la data decesului dvs, poate ataca testamentul.
Fratii dvs sunt inlaturati de la mostenire daca ii lasati tot ap, sotului.
Nu prea se intelege din mesajul dvs daca vreti sa ii lasati tot sotului sau doar o parte.
gi-jane2, moderator
Doresc sa i las sotului totul,va multumesc frumos!
Dnsa, utilizator
Lasati-i tot prin testament.
Daca lasati testament, fratii dvs nu mai dobandesc nimic.
Mama, insa, este mostenitor rezervatar. In aceasta calitate, legea ii confera dreptul la o cota din mostenirea dvs, cota care in cazul in care este incalcata, poate solicita reductiunea testamentului.
Daca ii lasati absolut tot sotului, si mama doreste, ii poate reduce testamentul.
Daca ii lasati doar o parte, nu. Totul depinde de vointa dvs.
Ieri am facut testamentul ,am pus aceeasi problema ca doresc sa i las totul sotului iar domnul notar mi a zis ca si mama va avea o cota dupa decesul meu .aici nu inteleg ,de ce?Dorinta mea fiind sa i ramana lui totul.Va multumesc frumos.