Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Buna ziua,am un apartament dobandit inainte casatoriei.Am decis dupa 12 ani de casatorie sa -l includ pe sotul meu in testamentul incheiat la notar ,in cazul in care voi deceda .Nu avem copii,tin sa mentionez.Intrebarea este,va putea sotul mosteni apartamentul in totalitate sau vor venii fratii si mama mea la succesiune?Va multumesc!
Dnsa, utilizator
L-ati facut deja, da ? si i-ati lasat totul sotului...f bine pt ca mama se prea poate sa nu mai fie in viata la data decesului dvs si chiar daca e, nu e musai sa atace testamentul. dupa decesul dvs.

Legea rezerva unor categorii de mostenitori o parte din mostenirea omului. nu puteti dona sau testa in favoare altuia fara sa aveti in vedere acea rezerva care e de jumatate din cat ar mosteni legal.
Mostenitori rezervataari sunt parintii, copiii si sotul supravietuior.
gi-jane2, moderator
V-am explicat mai sus de ce.
Va multumesc frumos!