Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

pot sa las prin testament jumatate din apartamentul in care locuiesc acum cu sotul meu copilului care are 15 ani si sa nu fie atacat de nimeni dupa decesul meu
Da, daca nu o sa fie mostenitori rezervatari.
ce inseamna mostenitori rezervatari
in caz de decesul unuia dintre soti cat mosteneste sotul supravietiutor si cat copilul daca copilul este minor este obilgatoriu sa se faca succesiunea sau prin testamentul lasat copilului el obtine partea decedatului adica a parintelui decedat jumatate din apartament
Nu ati precizat cati copii aveti si cine este proprietarul apartamentului , Puteti lasa testament insa testamentul poate fi atacat de mostenitorii rezervatari ,care in cazul dvs. sunt: copiii si sotul supravietuitor. Numai vanzarea nu poate fi atacata . Pentru a vinde cota dvs. din apartament trebuie mai intai ca ea sa fie determinata ,stabilita in cadrul unui partaj ce nu poate fi facut in timpul casatoriei. Daca sunteti unica propietara pe apartament si acesta este cumparat inainte de casatorie , puteti face acte de instrainare .
apartamentul este pe numele amandorora avem doar un copil si vreau pe partea mea din apartament sa fac un testament sa ramana copilului care acum este minor si vreau sa ma asigur ca jumatatea mea va ramane lui iar in caz de deces se mai face succesiune