Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Bună soțul meu , neavând urmași împreună a făcut un testament care ne lasă mie și copilului din prima căsătorie apartamentul in cazul decesului . Specific ca sunt decedați și părinții soțului nu are frați, surori.
Care e intrebarea?
Nu era necesar testamentul, pentru ca oricum dvs si copilul erati mostenitori.
@ Lipovan Mariana, daca fostul sot este casatorit legal acum, si daca decedeaza inaintea actualei sotii, atunci dansa in anumite conditii poate sa atace testamentul lasat dvs si copilului.
De ce sa "atace" fosta sotie testamentul?
Daca e fosta, inseamna ca nu mai are calitatea de sotie si nici de mostenitor rezervatar.
Nu ați înțeles sau nu m-am exprimat eu bine, neavând alți moștenitori legali, părinții fiind decedați și neavând frați, surori, a făcut testament în favoarea mea că sotie legală și doresc sa știu dacă poate fi atacat.

Eu sunt acum soția lui legală, de aceea am întrebat să știu dacă e atacabil testament.
trandafir2, moderator
Testamentul poate fi atacat ptr.incalcarea rezervei succesorale doar de mostenitorii rezervatari;sot supravietuitor,copil,parinti.