Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Instiintare concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Instiintare concediu medical

Buna ziua !
As dori sa stiu in cate zile trebuie anuntat angajatorul de catre angajat cu privire la concediul medical .
Exista vreo reglementare in acest sens? daca da unde o pot gasi?
multumesc!
Eu n uam intalnit o reglemantare in acest sens. Doar bunul simt ne obliga sa anuntam angajatorul chiar din ziua in care intram in concediu medical. Eventual o ruda/ cunostinta o poate face, daca angajatul nu poate.

Certificatul de concediu medical trebuie prezentat angajatorului pana pe data de 5 a lunii urmatoare celei in care s-a acordat concediul.
Mi se pare ciudat sa intri in concediu medical si legea sa nu te oblige la instiintarea angajatorului vreme de o luna.
Exista reglementare pentru aceasta obligatie (nu mai stiu exact in ce act normativ este) dar cu siguranta este inscris si pe formularul de concediu medical acest text (cf. ord 233/125 din 2006 unde este anexat formularul de concediu medical):

- Persoana asigurată sau reprezentantul legal sau mandatarul desemnat prin procură se obligă să anunţe plătitorul despre acordarea concediului medical şi să depună certificatul de concediu medical până cel mai târziu la data de 5 a lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul medical
TEXTUL RESPECTIV APARE PE SPATELE FORMULARULUI DE CONCEDIU MEDICAL.
MA INTERESA TERMENUL PANA LA CARE SE ANUNTA ANGAJATORUL DE SITUATIA CONCEDIULUI MEDICAL .
MULTUMESC ORICUM.
Pai la asta se refera textul, obligatia de a anunta angajatorul până cel mai târziu la data de 5 a lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul medical.

Dar de la intrarea in medical, de obicei se prevad (in regulamente interne) termene de anuntare de 1-3 zile pentru ca altfel angajatul ar putea fi trecut ca absent nemotivat.