Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Este obligatorie aplicarea TVA-ului?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Este obligatorie aplicarea TVA-ului?

Buna ziua!Sa presupunem ca detin o fabrica care produce detergenti de spalat vase.Detergentul care eu il produc , urmeaza sa il vand direct catre magazine.In relatia mea cu firma de magazine, este obligatorie aplicarea TVA-ului de 24%?Exista vrio posibilitate ,avand in vedere ca eu sunt producatorul , sa facturez catre firmele cumparatoare fara TVA?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Catre oricine ati factura pe teritoriul Romaniei trebuie sa facturati cu TVA.