Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mai multe contracte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mai multe contracte de munca

Buna ziua, sunt angajata unei companii din Romania si as vrea sa lucrez de la domiciliu din strainatate. Angajatorul nu s-ar impotrivi si ar fi de acord cu acest lucru. Imi puteti spune daca exista vreo specificatie legala care sa interzica acest lucru?
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Asadar, nu exista o limita a numarului contractelor de munca incheiate de o singura persoana fie ele cu norma intreaga sau cu timp partial.