Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contestatie decizie judecatoreasca amenda
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contestatie decizie judecatoreasca amenda

Buna seara,

am o problema cu privire la o amenda CNADR.
In 2012 am luat o amenda pentru neplata rovinietei.In 2013 am achitat-o la administratia financiara.
Din 2012 nu mai locuiesc in tara, iar CNADR prin firma recuperare creante mi-a trimis , probabil, citatii si somatii, la o adresa cu care eu nu mai figuram.
Firma respective m-a actionat in judecata, fara ca sa primesc nici o instiintare, buletinul si adresa fiind schimbate.
Nici macar nu au verificat adresa mea, nici nu au verificat faptul ca eu am platit amenda in septembrie 2013.

M-am trezit acum, inainte deconcediu in Romania, cu suma de 3000 ron si blocari de conturi.Am intrat pe situl judecatoriei si mi-am vazut dosarul si decizia judecatoreasca de executor.
Sunt socata de abuzuri, mi-am achitat toate taxele si impozitele si amenzile, nu am avut niciodata un imprumut, in tara am doar depozite, si ma trezesc cu conturile blocate.
Va rog frumos, ajutati-ma sa aflu ce cai de atac am dupa ce o sentinta a fost pronuntata.

Sunt absolut socata de legile abusive din tara, si fiind departe, posibilitatile mele sunt limitate, as dori o informative unde as putea sa ma adresez sa remediez problema, sa imi considere faptul ca am platit amenda.

Va multumesc,
Cu stima
La momentul cand ati achitat amenda pentru rovinieta,ati achitat si sanctiunea complementara de 28 euro ?
CNADR a comunicat PV la adresa existenta in baza de date la momentul constatarii contraventiei
Autoritatea nu este vinovata in cazul in care dv nu ati informat despre schimbarea domiciliului dv
ynocentta, utilizator
pe cine sa informez daca eu habar n-aveam de un process deschis pe numele meu.
eu am intrebat in septembrie anul trecut, cand am revenit in tara, la administratia financiara, ce datorez eu statului roman.
acum eu am platit cateva milioane, cum mi le recuperez eu ?
Puteti face contestatie la executare.
multumesc de raspuns.
o sa platesc penalizarile lor, vreau doar sa imi scada si sa imi recalculeze suma platita.
contestatie inseamna sa rejudece cazul nu?
nu am timp si nervi de asa ceva, o sa fac intrebari pe la judecatorie si executorul judecatoresc, daca nu le dau banii, imi fac concediul, imi iau toti banii din tara si jur ca nu mai vin.
legile si statul sunt corupte pana in maduva, e inutil.
Nu "legea" (regula de drept e corupta). Solutia pentru dumneavoastra pare, intr-adevar, formularea unei contestatii la executare. Luati legatura cu un avocat specializat in civil/administrativ/comercial din orasul dumneavoastra si va va indruma in asa fel incat, daca este posibil, va veti recupera si banii cheltuiti in plus si onorariul ce il veti plati avocatului. Mult succes.